Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesna metoda medycyny estetycznej pozwalająca na bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej. Zabieg lipolizy to doskonała metoda dla pacjentów, którzy chcą pozbyć się nadmiernej ilości tłuszczu i jednocześnie chcą uniknąć uciążliwej procedury chirurgicznej – liposukcji.
Pierwszym lekarzem, który na świecie rozpoczął stosować zabieg lipolizy jest Dr Patricka Rittes z Brazylii. To Dr Rittes wstrzykując pacjentom fosfatydylocholinę w poduszeczki tłuszczowe dolnych powiek doprowadziła do całkowitego ich zniknięcia. Jednym z pionierów stosowania tej metody w Europie jest austriacki lekarz Dr Karl Heinrich z Wiednia. Dr Heinrich na podstawie badań i doświadczeń Dr Rittes wprowadził własny sposób zastosowania lipolizy w modelowaniu sylwetki ciała, który jest bardziej skuteczny i wymaga mniej czasu do osiągnięcia efektów. W 2004 powstała International Academy of Aesthetic Lipolysis, której dyrektorem jest Dr Heinrich.
Fosfatydylocholina
Fosfatydylocholina to naturalny składnik naszego organizmu – lecytyna, która otrzymywana jest z ziaren soi.
W medycynie od dawna stosowana jest w leczeniu zatorów tłuszczowych, redukcji lipidów we krwi. PPC podawana w tkankę tłuszczową powoduje rozerwanie komórek tłuszczowych (adipocytów). Po wniknięciu do komórki wywołuje rozpad trójglicerydów. Następnie wraz z lipoproteinami jest transportowana do wątroby, gdzie następuje rozpad tłuszczów i wydalanie ich z organizmu.
Wskazania do zabiegu
Największe efekty modelowania sylwetki za pomocą lipolizy osiągane są u pacjentów z nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu, który w wyniku diety oraz ćwiczeń fizycznych niemożliwy jest do redukcji. U pacjentów z dużą otyłością (BMI powyżej 30) zabieg ten jest nieskuteczny. Najczęściej wykonuje się ją w następujących okolicach ciała: podbródek , broda, policzki, brzuch, uda oraz pośladki. Dzięki zastosowanej maści znieczulającej i używaniu bardzo cienkich igieł zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. W okresie pozabiegowym wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów. U większości pacjentów w trakcie terapii wystarcza 2 -4 zabiegów z 2-4 tygodniowymi przerwami jeden od drugiego.
Lipoliza nie jest wskazana w przypadku:
- Ciąży,
- Karmieniu piersią,
- Infekcji,
- Nadiernej otyłości (BMI powyżej30),
- Sclerosis multiplex,
- Padaczce,
- Alergii na jeden ze składników preparatu.
Możliwe przejściowe objawy w okresie pozabiegowym:
- Zaczerwienie skóry
- Obrzęk
- Podbiegniecia (siniaki)
- Dyskomfrt w miejscu podania
- Świąd
Zabieg lipolizy wykonuje lekarz posiadający certyfikat potwierdzający przeszkolenie w zakresie jego wykonywania.